Co dalej dzieje się z odpadami, które trafiają do naszego domowego śmietnika? Jaką drogę przechodzą? Które przetwarzane są w procesie recyklingu, a z których procesie termicznego przekształcania odzyskujemy energię i ciepło? Co możemy oddawać do gdańskich Sorterowni, czyli PSZOK-ów? Wiele cennych informacji z zakresu gminnego systemu gospodarki odpadami przedstawia ścieżka edukacyjna Portu Czystej Energii, która stanęła w Parku Azaliowym przy Szkole Pozytywnej na ul. Azaliowej 18 na gdańskich Kokoszkach.
Edukacja ekologiczna w Porcie Czystej Energii
– Port Czystej Energii stawia na edukacje ekologiczną młodzieży i dorosłych poprzez organizowanie Dni Otwartych i wizyt studyjnych, działalności informacyjno-edukacyjną podczas miejskich pikników i festiwali, a od przyszłego semestru także w ramach Programu Zielonej Edukacji i Czyste Miasto Gdańsk – mówi Joanna Mioduska, kierowniczka działu edukacji, badań i projektów w PCE. – Ścieżka edukacyjna, która stanęła w Parku Azaliowym jest kolejnym elementem naszych działań. Dostępna dla każdego, w prosty sposób tłumaczy w jaki sposób przetwarzane są nasze odpady oraz co możemy zrobić by minimalizować ich powstawania. Przybliża też działalność Portu Czystej Energii i korzyści płynące z jego funkcjonowania – dodaje Mioduska.
O czym opowiada ścieżka edukacyjna
Ścieżka edukacyjna przybliża mieszkańcom zależności zachodzące w gminnym systemie gospodarki odpadami i przedstawia strategię gospodarowania odpadami komunalnymi w Gdańsku w taki sposób, by odwiedzający ścieżkę mieli świadomość, że swoimi codziennymi decyzjami, m.in. takimi jak prawidłowa segregacja odpadów, mają wpływ na środowisko i biorą odpowiedzialność za jego stan.
Całość składa się z siedmiu tablic, które pozwalają zgłębić tajniki racjonalnego postępowania z odpadami, w tym właściwej segregacji, recyklingu oraz nowoczesnych metod przetwarzania odpadów.
Całość składa się z siedmiu tablic, które pozwalają zgłębić tajniki racjonalnego postępowania z odpadami, w tym właściwej segregacji, recyklingu oraz nowoczesnych metod przetwarzania odpadów.
– W Porcie Czystej Energii zależy nam na tym, by kształtować pozytywne postawy ekologiczne i świadome podejście do tworzenia czystszego, zrównoważonego środowiska – podsumowuje Joanna Mioduska z PCE.
Gdzie znajduje się ścieżka edukacyjna PCE?
Zapraszamy do zapoznania się ze ścieżką edukacyjną w Parku Azaliowym przy Szkole Pozytywnej na ul. Azaliowej 18 na gdańskich Kokoszkach.