Eksperci i ekspertki z całej Polski związani z branżą komunalną przyjadą w dniach 18-20 czerwca do Gdańska by rozmawiać o doświadczeniach i wyzwaniach związanych z eksploatacją ITPOK-ów, czyli instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Pierwszy dzień wydarzenia poświęcony będzie prezentacji gdańskiego Portu Czystej Energii, który niebawem wejdzie w fazę gorących rozruchów.
W Polsce funkcjonuje obecnie osiem ITPOK: w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Bydgoszczy, Poznaniu, Koninie, Rzeszowie i Białymstoku. Gdański Port Czystej Energii i instalacja Dobrej Energia dla Olsztyna znajdują się w fazie prób i rozruchów. Kilkanaście spalarni znajduje się w fazie planów, przygotowań i uzyskiwania niezbędnych pozwoleń. Instalacje tego typu są dla samorządów najbardziej efektywnym rozwiązaniem ograniczającym a nawet eliminującym uciążliwy oraz niepożądany społecznie i środowiskowo proces składowania odpadów komunalnych.
Organizowane w Gdańsku Seminarium jest okazją do wymiany doświadczeń związanych z eksploatacją zakładów i nowymi technologiami stosowanymi w procesie termicznego przekształcania odpadów, certyfikacją energii i ciepła wyprodukowanych w ITPOK, instalacjami oczyszczania spalin oraz technologiami zagospodarowania odpadów poprocesowych i ich wykorzystania – zawracania do obiegu gospodarczego. Około 200 uczestników i uczestniczek wydarzenia to przedstawiciele samorządów, inwestorów, przedsiębiorstw komunalnych, przedsiębiorstw energetycznych i ciepłowniczych, organizacji i firm dostarczających nowe technologie dla branży gospodarki odpadami, w tym głównie ITPOK.\
- Regularne dyskusje na temat działalności i eksploatacji ITPOK pozwalają nam na bieżąco śledzić najnowsze rozwiązania technologiczne stosowane w Europie i na świecie. Jako branża chcemy być liderami w zakresie wykorzystania najnowocześniejszych dostępnych rozwiązań związanych z eksploatacją takich jak nasz zakładów. Podczas konferencji wysłuchamy zarówno wystąpień naukowych, praktycznych case studies związanych z działalnością ITPOK oraz referatów na temat optymalizacji procesów energetycznych – mówi Sławomir Kiszkurno, prezes zarządu spółki Port Czystej Energii.
Pierwszy dzień wydarzenia (18 czerwca) poświęcony jest prezentacji Portu Czystej Energii, łącznie z wizytą studyjną na terenie zakładu. Referat wprowadzający „ITPOK w Polsce – ile ich potrzebujemy?” wygłosi prof. dr hab. Inż. Grzegorz Wielgosiński, Dziekan Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska na Politechnice Łódzkiej – autor podręczników oraz wielu publikacji naukowych, krajowych i zagranicznych. Zajmuje się zagadnieniami ochrony powietrza (oczyszczanie gazów odlotowych, rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w atmosferze, zarządzanie ochroną powietrza), gospodarki odpadami (termiczne przekształcanie odpadów, plany gospodarki odpadami, paliwa alternatywne) oraz zrównoważonego rozwoju.
Drugiego dnia (19 czerwca) uczestnicy i uczestniczki porozmawiają o wyzwaniach technicznych związanych z eksploatacją ITPOK w Polsce i wysłuchają specjalistycznych referatów dotyczących procesów recyklingu, obowiązującej certyfikacji dla monitoringu emisji, diagnostyki działalności spalarni, instalacji wychwytujących CO2 czy optymalizacji procesów energetycznych.
Organizatorem IX Seminarium „Eksploatacja zakładów TPOK – doświadczenia” jest Wydawnictwo Nowa Energia we współpracy z Partnerem Konferencji – Portem Czystej Energii Sp. z o.o.
Partnerem Głównym wydarzenia jest Paprec Energies.
Więcej informacji oraz program: https://konferencje.nowa-energia.com.pl/tpokseminarium/2024/. Na wydarzenie obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
Kontakt dla mediów: mbanka@portczystejenergii.pl, tel. 506 912 958.