Od 7 do 9 sierpnia 2023 roku potrwa wizyta studyjna przedstawicieli samorządów z obwodu donieckiego w Gdańsku zorganizowana przez prezesa Portu Czystej Energii Sławomira Kiszkurno we współpracy z miastem Gdańsk. Wizyta ma na celu dalszy rozwój współpracy między Gdańskiem a Mariupolem oraz prezentację innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie gospodarki odpadami.
Gospodarzem wizyty po stronie Gdańska będzie prezydent Piotr Grzelak.
– Współpraca Gdańska i Mariupola to ważny symbol solidarności pomiędzy naszymi krajami. Mamy nadzieję, że nasze doświadczenie i wiedza pomogą w odbudowaniu nowoczesnej Ukrainy. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego procesu – podkreślił Grzelak.
Podczas trzydniowej wizyty samorządowcy z obwodu donieckiego będą mieli okazję zwiedzić kluczowe inwestycje związane z gospodarką odpadami. Najważniejszym punktem trzydniowego programu będzie wizyta na budowie Portu Czystej Energii – nowoczesnej, przyjaznej środowisku elektrociepłowni, w której odbywać się będzie proces termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Spotkania i dyskusje skupią się również na omówieniu dotychczasowej współpracy między Gdańskiem a Mariupolem w ramach partnerstwa miast.
To nie pierwsza wizyta w ramach szerokiej współpracy regionów – w maju tego roku Gdańsk odwiedzili Vadym Boiczenko – mer Mariupola, Serhij Orlowskyj – wicemer oraz Oleksandr Vyshanikov – dyrektor projektu Mariupol.reborn. Zobaczyli oni między innymi powstającą elektrociepłownię. Wizyta na budowie była okazją do dyskusji o nowoczesnej wizji gminnych systemów gospodarki odpadami w oparciu o doświadczenia Gdańska i Polski.
– Czekamy na powrót Mariupola do Ukrainy, ale już przygotowujemy się na działania związane z odbudową miasta. Będą one realizowane w perspektywie kilku okresów: trzech, sześciu, dziewięciu miesięcy i roku – mówił wówczas Vadym Boiczenko. Podkreślił, że chciałby, aby instalacja podobna do gdańskiej elektrociepłowni powstała w projektowanym nowym mieście Mariupol.
W programie wizyty znalazło się specjalne szkolenie dla osób reprezentujących samorządy obwodu donieckiego, które działają w branży gospodarki odpadami. Celem tego szkolenia jest zaprezentowanie efektywnego funkcjonowania nowoczesnego systemu gospodarki odpadami w gminie.
Wizyta studyjna ma na celu dalsze umocnienie współpracy między miastami Gdańskiem i Mariupolem. Odbywa się w kontekście akcji „Gdańsk pomaga Ukrainie” oraz partnerstwa Polskie Miasta Ukrainie, w ramach których miasto Gdańsk współpracuje z ukraińskimi samorządami.