Z dumą ogłaszamy, że Port Czystej Energii został partnerem strategicznym wydarzenia „Filmy z klimatem” organizowanego przez Hevelianum w Domu Zdrojowym w Brzeźnie. Uczestnicy będą mogli obejrzeć aż pięć filmów o tematyce środowiskowej – cztery dokumentalne oraz jeden fabularny. Filmy zaprezentowane zostaną w formule silent cinema, dzięki czemu seanse będą cieszyć widzów przy minimalnym zanieczyszczeniu środowiska hałasem.
Pokazy odbywać się będą w każdy czwartek sierpnia o godzinie 20.30 przed Domem Zdrojowym w Brzeźnie. Podczas wydarzenia obejrzeć będzie można filmy, których tematyka obejmuje aktualne wyzwania współczesnego świata związane z ochroną środowiska, skutki globalnego ocieplenia, wpływ działalności człowieka na planetę czy dziką przyrodę. Kluczem wyboru filmów było usytuowanie człowieka w kontekście natury. Każdy seans poprzedzi dyskusja z zaproszonymi ekspertkami i ekspertami. Rozmowy poprowadzi dziennikarka „Gazety Wyborczej”, Anna Dobiegała.
Zaproszenie do rozmowy przyjęli: Michał Targowski – wieloletni, były dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, prof. UG Joanna Fac-Beneda – Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Jacek Piskozub – Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, Agata Biernacik i Michalina Jasińska z fundacji Plony oraz Wojciech Żak z fundacji Twoja Rola, a 17 sierpnia gościem będzie Sławomir Kiszkurno – prezes Portu Czystej Energii.
Edukacja klimatyczna i kształtowanie świadomości społecznej to jeden z filarów działalności Portu Czystej Energii, stąd zaangażowanie w tę inicjatywę.
- To niezwykle ważne, by zwiększać świadomość społeczną w temacie zmian klimatu i ochrony środowiska. Zależy nam, by pokazać nie tylko problemy związane z wpływem człowieka na środowisko, ale również sposobów na radzenie sobie z nimi. Port Czystej Energii jest przykładem takiej instalacji – wykorzystanie bezużytecznych śmieci do wytwarzania energii, to ważny krok w stronę ochrony środowiska i gospodarki cyrkularnej. Dlatego bardzo się cieszymy, że Hevelianum zaprosiło nas do współpracy i zostaliśmy tegorocznym partnerem tego wydarzenia – mówi Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii.
Serdecznie zapraszamy na wszystkie spotkania z cyklu! Wstęp na wydarzenie jest wolny. Na publiczność czekać będzie 110 miejsc siedzących, decyduje kolejność przybycia.
Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć tutaj.
Program wydarzenia:
3.08.2023, godz. 20.30, czwartek | „Ryś. Król puszczy” („Lynx”), reż. Laurent Geslin, 2021
gość: Michał Targowski, były dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego
gość: Michał Targowski, były dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego
„Ryś. Król puszczy” to zapierający dech w piersiach, pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o rysiach. Nigdy wcześniej nie udało się sfilmować tego zwierzęcia w jego naturalnym środowisku. Obraz powstawał na przestrzeni dziewięciu lat w górach Jura na szwajcarsko-francuskiej granicy.
10.08.2023, godz. 20.30, czwartek | „Rzeka” („River”), reż. Jennifer Peedom, 2021
gość: dr hab. Joanna Fac-Beneda, prof. UG, Uniwersytet Gdański
gość: dr hab. Joanna Fac-Beneda, prof. UG, Uniwersytet Gdański
„Rzeka” to dokumentalna refleksja na temat roli rzek dla świata i ludzkiej egzystencji. Na filmie przedstawiono rzeki w 39 krajach świata. Za spektakularne zdjęcia odpowiadają najlepsi fotografowie przyrody, m.in. Yann Arthus-Bertrand. Film przedstawia również negatywny wpływ człowieka na ekosystem, związany z fragmentacją rzek i ich kontrolowaniem.
17.08.2023, godz. 20.30, czwartek | „Morze Północne w ogniu” („Nordsjøen”), reż. John Andreas Andersen, 2021
gość: Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii
gość: Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii
„Morze Północne w ogniu” to najnowsza fabularna produkcja specjalistów od kina katastroficznego. Osią fabuły jest wybuch platformy wiertniczej, który może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Główna przesłanka filmu to ukazanie problemów związanych z ochroną środowiska oraz tego, jak na przyrodę wpływa działalność człowieka.
24.08.2023, godz. 20.30, czwartek | „Można panikować”, reż. Jonathan Ramsey, 2020
gość: prof. dr hab. Jacek Piskozub, Instytut Oceanologii PAN
gość: prof. dr hab. Jacek Piskozub, Instytut Oceanologii PAN
„Można panikować” to film biograficzny na temat zmian klimatycznych w Polsce. Głównym bohaterem produkcji jest prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery i dyrektor Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który na co dzień zajmuje się badaniem zmian klimatu. Osobistą misją bohatera filmu jest ostrzeganie przed zbliżającą się katastrofą klimatyczną.
31.08.2023, godz. 20.30, czwartek | „Nasze miejsce na Ziemi” („The Biggest Little Farm”), reż. John Chester, 2021
goście: Agata Biernacik i Michalina Jasińska, Fundacja PLONY, Wojciech Żak, Fundacja Twoja Rola
goście: Agata Biernacik i Michalina Jasińska, Fundacja PLONY, Wojciech Żak, Fundacja Twoja Rola
„Nasze miejsce na Ziemi” to obraz dokumentalny opowiadający historię reżysera Johna Chestera i jego żony, którzy zakładają farmę ekologiczną. Projekt, którego się podejmują, jest wyjątkowy: 10 000 drzew, ponad 200 rodzajów upraw i dziesiątki gatunków zwierząt żyjących w zgodzie ze sobą i swoją naturą.