W dniach 23-25 lutego Gdańsk gościł XIV Konferencję „Termiczne Przekształcanie Odpadów Komunalnych” zorganizowaną przez wydawnictwo Nowa Energia. W ciągu trzydniowej konferencji eksperci z branży wymienili się wiedzą i doświadczeniem oraz prognozowali kierunek, w którym w przyszłości będzie się rozwijać branża termicznego przekształcania odpadów. W trakcie spotkania zostało zorganizowanych 7 paneli dyskusyjnych, podczas których wygłoszonych zostało 29 referatów.
Pierwszego dnia zebrani goście rozmawiali na temat roli instalacji termicznego przekształcania odpadów (ITPOK) w zmieniającym się systemie gospodarowania odpadami komunalnymi, omawiali rozwój branży i wyzwania technologiczno-środowiskowe tego typu instalacji. Jednym z najczęściej wymienianych wyzwań była z pewnością realizacja nowych konkluzji BAT (Best Available Technology), które wejdą w życie pod koniec 2023 roku. Port Czystej Energii, jako nowopowstała instalacja, będzie od samego początku dostosowana do najnowszych BATów, tym samym będzie jedną z najnowocześniejszych instalacji w Europie.
Drugiego dnia uczestnicy konferencji wysłuchali referatów skupionych wokół trzech tematów: technologia, realizacja inwestycji i finansowanie. Wśród prelegentów ekspertów referujących był Piotr Kowalski, Kierownik ds.dyr. Technicznych Portu Czystej Energii, który wygłosił referat o podziale ryzyka w kontraktach PPP (Partnerstwo Publiczno-Prywatne).
Konferencja była miejscem, w którym spotkało się wielu specjalistów z branży z całej Polski – praktyków, naukowców, obecnych i przyszłych inwestorów oraz eksploatatorów. Korzystając z okazji, na stoisku Portu Czystej Energii zorganizowaliśmy studio nagraniowe, gdzie przeprowadziliśmy szereg bardzo ciekawych rozmów na tematy związane z rozwojem branży, wpływu na środowisko, alternatywęczy alternatywę dla tradycyjnego ciepłownictwa. Niedługo pokażemy efekty. w procesie dekarbonizacji itd.
Ostatniego dnia konferencji została zorganizowana wizyta na placu budowy Portu Czystej Energii. Zwiedzanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, wzięło w nim udział blisko 80 ponad 70 osób. Uczestnicy zostali oprowadzeni po całej instalacji w czterech grupach. Mogli zobaczyć z bliska status prac na budowie – prace budowlane i zamontowane pierwsze elementy technologii w tym zainstalowane elementy kotła.
Dziękujemy organizatorom spotkania za wybranie Gdańska jako miejsca realizacji Konferencji. Cieszymy się, że mieliśmy okazję szerzej omówić i zaprezentować naszą inwestycję oraz gościć uczestników na budowie.