Początek roku na budowie Portu Czystej Energii był bardzo pracowity. Cała załoga realizuje zaplanowane prace, a na blogu warto przeczytać o postanowieniach noworocznych http://blog.portczystejenergii.pl/15-eko-nawykow-na-rok-2022/
Pod koniec roku i w styczniu w Porcie Czystej Energii prowadzone były działania związane z podnoszeniem ciężkich elementów kotła (kolejno 35, 30, 70, 40, 55 ton) oraz pracami nad konstrukcją wsporczą służącą do montażu elementów części radiacyjnej. Na budowie pojawiły się dwa dźwigi – żuraw gąsienicowy o udźwigu 600 ton oraz pomocniczy żuraw samojezdny o udźwigu 500 ton. Same operacje podnoszenia elementów na konstrukcje były czasochłonne i wymagały dużej precyzji. Możliwość podnoszenia tak ciężkich i dużych elementów jest bardzo zależna od aury pogodowej. Ze względu na silne wiatry, terminy były kilkakrotnie zmieniane, a zespół inżynierów bardzo precyzyjnie przygotowywał każdą z operacji.
W styczniu wraz z innymi elementami kotła został zamontowany, na konstrukcji wsporczej, kluczowy jego element – walczak. Zbiornik cylindryczny służący do oddzielenia pary od wody. Już niedługo będzie miał miejsce tzw. „chrzest walczaka”, w wyniku którego nadamy mu imię. Więcej informacji na temat walczaka, warto przeczytać na naszym blogu http://blog.portczystejenergii.pl/walczak-przegrzewacz-wiazki-konwekcyjne-co-to-takiego-wyjasniamy/ Zapraszamy do lektury.
Kontynuowane były prace budowlane w bunkrze zasypowym, do którego trafiać będą odpady. Pojawiła się też dużych rozmiarów konstrukcja stalowa budynku turbogeneratora.
Miały miejsce następujące prace zbrojarskie i żelbetowe:
Bunkier zasypowy: kontynuowano prace żelbetowe dla ścian od poziomu +25,20 m do +29,40m
* Budynek obsługowy: kontynuowano prace przy ścianach do poziomu +25,20 m
* Budynek turbiny i generatora: kontynuowano prace przy wykonaniu cokołów, zakończono wykonanie fundamentu turbogeneratora oraz wykonywano główne konstrukcje stalowe budynku
* Kondensator chłodzony powietrzem: wykonano cokoły oraz stopy fundamentowe
Prace dotyczyły również poniższych branż:
Elektryczne – bieżące układanie bednarki w płytach fundamentowych i elementach żelbetowych; prace przygotowawcze pod przekładkę instalacji telekomunikacyjnych i kabli energoelektrycznych w zakresie wjazdu i parkingu ZTPOK; rozpoczęto układanie kanalizacji oświetleniowej po wschodniej stronie placu budowy.
Sanitarne – bieżąca realizacja instalacji podposadzkowych w płycie żelbetowej; kontynuacja wykonywania instalacji zewnętrznych w zakresie kanalizacji czystej i brudnej, instalacji sanitarnej oraz wody systemu przeciwpożarowego.
Filmowe podsumowanie stycznia dostępne jest pod poniższym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=CkaKyzp2KcA