Gdańsk, 6 lipca 2021 r.
Budowa gdańskiej spalarni idzie pełną parą. Równo rok temu rozpoczęły się pierwsze prace na terenie działki inwestycyjnej. „Budowa postępuje zgodnie z planem i harmonogramem” – oceniają władze i inwestor.
Równo rok temu, 6 lipca 2020 rozpoczęły się prace ziemne na terenie budowy gdańskiego zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych - Portu Czystej Energii. Proces budowlany rozpoczął się od wymiany gruntów, niezbędnej do stabilnego posadowienia instalacji. Po roku na budowie widać już znaczny postęp prac – pojawiają się płyty fundamentowe i ściany żelbetowe kolejnych obiektów, docierają też transporty pierwszych elementów technologii. W zeszłym tygodniu na budowę dotarł nocny transport rusztu – jednego z kluczowych elementów linii technologicznej, gdzie spalane będą odpady.
- Miniony rok był bardzo intensywny, a przed nami kolejny, jeszcze dynamiczniejszy. Inwestycja jest niezwykle skomplikowana, będzie najnowocześniejszą pod kątem środowiskowym tego typu instalacją nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Możemy śmiało ocenić, że prace na budowie idą bardzo sprawnie i póki co zgodnie z wyznaczonymi w harmonogramie terminami – mówi prezes zarządu Portu Czystej Energii, Sławomir Kiszkurno.
- Oprócz prac budowlanych przy powstaniu poszczególnych budynków instalacji, w kolejnych miesiącach czeka nas montaż linii technologicznej instalacji. Jako Generalny Wykonawca jesteśmy zmobilizowani i skupieni na utrzymaniu nadal tak dobrego tempa realizacji projektu, aby oddać w pełni funkcjonującą instalację do użytku mieszkańcom Gdańska na koniec 2023 roku - komentuje Domenico Puzzo, dyrektor projektu, przedstawiciel Wykonawcy.
Zakład został zaprojektowany zgodnie z najnowszymi wytycznymi BAT (Best Available Technology), które zapewniają stosowanie najlepszych technologicznych rozwiązań na świecie. Port Czystej Energii będzie pod względem wydajności średnią tego typu instalacją w skali kraju, docelowo ma przyjmować rocznie 160 tysięcy ton odpadów komunalnych, które nie nadają się do recyklingu. W efekcie tego procesu wytworzona zostanie energia elektryczna i ciepło, co pozwoli zaoszczędzić tradycyjne - kopalne źródła energii.
- To największa w historii Pomorza inwestycja związana z gospodarką odpadami, a zarazem dywersyfikująca rynek energetyczny - przyjazna środowisku elektrociepłownia – mówi zastępca prezydenta Miasta Gdańska, Piotr Grzelak i dodaje – Uruchomienie Portu Czystej Energii pozwoli na ustabilizowanie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz, co równie ważne, zmniejszy strumień odpadów trafiających na składowisko, a bezużyteczne śmieci zostaną przekształcone w zieloną energię.
Zachęcamy do pobrania załączonych wizualizacji oraz obejrzenia najnowszego materiału wideo https://youtu.be/ZJkAEyOYzBU
Kontakt dla mediów:
Dorota Tanaś-Michalak
Specjalista ds. promocji i edukacji
e-mail: dtanas-michalak@portczystejenergii.pl
Tel.: 58 767 41 96
Tel. kom.: 506 912 958
****
Zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku to nowoczesna instalacja umożliwiająca termiczne przekształcanie odpadów komunalnych oraz produkcję energii elektrycznej i ciepła z frakcji energetycznej (resztkowej) z odpadów. Paliwem w gdańskiej instalacji będą wyłącznie odpady stanowiące pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu, a zgodnie z obowiązującym prawem nie można ich składować. Odpady energetyczne to np. zużyte pieluchy jednorazowe, podpaski, patyczki i waciki kosmetyczne, styropian, zabrudzony papier, czy folie po słodyczach, nabiale, itp. Ciepło i energia elektryczna z odpadów są energią zieloną, ponieważ pozwalają na zaoszczędzenie tradycyjnych, kopalnych źródeł energii, a stosowana technologia pozwala bardzo skutecznie ograniczać emisję spalin do powietrza. Do gdańskiej instalacji trafiać będą odpady z Gdańska i 34 pomorskich gmin skupionych wokół 3 instalacji komunalnych (dawniej RIPOK). Realizacja Projektu jest ostatnim, brakującym ogniwem systemu gospodarki odpadami komunalnymi w regionie pomorskim, umożliwiającym jego optymalizację. Na dzień dzisiejszy wartość inwestycji wynosi ponad 565 mln zł netto, z czego blisko 271 mln zł pokrywa bezzwrotne dofinansowanie z Funduszu Spójności UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Pozostała kwota pochodzi z pożyczki udzielonej przez NFOŚiGW. Gdańska instalacja jest budowana i będzie eksploatowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego przez konsorcjum firm Astaldi, Termomeccanica Ecologia i Dalkia Wastenergy. W Polsce tego typu instalacje eksploatowane są m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie i Szczecinie. Oddanie do użytkowania ZTPO planowane jest na koniec 2023 roku.