Na budowie Portu Czystej Energii – ̶ pełna mobilizacja! Obecnie skumulowane prace są w wielu branżach jednocześnie. Na placu budowy w ciągu dnia przebywa nawet do 350 pracowników. W kwietniu intensywnie montowano instalacje elektryczne. Cały czas kontynuowany jest montażu elementów układu oczyszczania spalin, a w hali waloryzacji żużla zamontowano kolejne urządzenia. Trwają budowlane prace wykończeniowe oraz prace nad konstrukcją stalową pozostałych obiektów.
Cały Port Czystej Energii będzie „opleciony” przewodami, a do ich poprowadzenia montowane są we wszystkich obiektach trasy kablowe. Łączna długość ułożonych przewodów to aż 180 km, czyli tyle, ile wynosi odległość z Gdańska do Olsztyna.
Cała zrealizowana w Porcie Czystej Energii sieć elektroenergetyczna to również: transformator, przekładniki prądowe i rozdzielnice elektryczne. Transformator wolnostojący 110/15kV o mocy 20 MWA służy również do wyprowadzenia mocy (wyprodukowanej energii elektrycznej) do sieci zasilającej, jak i do zasilania w czasie, kiedy instalacja nie będzie pracować, np. podczas jej przeglądów technicznych. Przekładniki prądowe przeznaczone są do zasilenia urządzeń pomiarowych i ochronnych (zabezpieczenie linii zasilania i podstacji). Ponieważ rozdzielnice elektryczne pozwalają w odpowiedni sposób zasilać wszystkie urządzenia, monitorując i sterując nimi.
Elementy instalacji elektroenergetycznej
W kwietniu instalowano również urządzenie w hali waloryzacji żużla. Żużel z rusztu trafi do wanien odżużlaczy wody, gdzie ulegnie również schłodzeniu. W postaci mokrej (niepylącej), za służbę zgrzebłowych odżużlaczy, transportowany będzie do budynku waloryzacji.
Cały czas trwają prace nad montażem elementów elementów spalin, w kwietniu zamontowano m.in. silosy reagentów.
Silosy reagentów
Realizowane roboty wykończeniowe m.in. w budynku obsługowym i w bunkrze. Montowano elementy ochrony przeciwpożarowej, w tym pompownię i ogromny zbiornik do magazynowania wody do celów PPOŻ o pojemności 1455m³
Zbiornik do magazynowania wody do celów przeciwpożarowych
Realizowane były montaże konstrukcji stalowych poszczególnych obiektów. Prace te są bardzo trudne, ponieważ np. w obrębie hali kotła odbywają się na wysokości nawet 42 metrów. Największe z montowanych elementów ważą ok. 2 tony, ciężarówka całej konstrukcji to ok. 460 ton.
Montaż konstrukcji dachowej hali kotła
Konstrukcja opiera się na ponad 40-metrowych słupach kratowych oraz systemie stężeń ścian i dachu, zapewniającym stateczność całego budynku. Więcej zdjęć pokazujących etap budowy konstrukcji stalowej kotła można zobaczyć tutaj .
Na miejscu budowy dostarczono chwytaki, które zostaną zamontowane na suwnicach pod sufitem bunkra. Te imponujące rozmiarem i wyglądem części przyjechały do Portu Czystej Energii z Finlandii. Chwytaki będą wykorzystywane nie tylko do przenoszenia odpadów z bunkra do zsypu na ruszt kotła, gdzie zacznie się proces ich automatycznego wytwarzania, ale również do przygotowywania odpadów przed ich spaleniem, głównie poprzez mieszanie, aby wyrównać ich temperaturę i wilgotność.
Na montaż w bunkrze czekają potężne chwytaki
W kwietniu 2023 r. na budowie Portu Czystej Energii wykonano następujące roboty architektoniczno-konstrukcyjne:
• Budynek obsługowy – kontynuowano montaż instalacji odwodnienia dachu, wykonywano ściany murowane w obrębie budynku oraz prace tynkarskie; poziom montażu sufitu podwieszanego, widok takiego poziomu zabudowy oraz poziom na poziomie +8,5 mi +12,7.
• Budynek administracyjny – wykonano warstwę chudego betonu pod posadzkę oraz schody, kontynuowano montaż instalacji odwodnienia dachu, kontynuowano prace murarskie, ułożono membranę gazoszczelną, zamontowano zbrojenie i wylano posadzkę w poziomie 0,0 m.
• Budynek waloryzacji żużla – kontynuowano montaż konstrukcji stalowej.
• Budynek bunkra – zakończono montaż konstrukcji stalowej dachu, kontynuowano montaż płyt elewacyjnych oraz obróbki blacharskie.
• Budynek pobierania i przygotowania próbek – wykonano posadzkę wraz z warstwami wykończeniowymi, zakończono prace murarskie.
• Przepompownia przeciwpożarowa – – wykonano fundament i cokoły oraz warstwę chudego betonu.
• Budynek garażu – ̶ montaż obróbek na podwalinach.
• Ponadto wykonano warstwę chudego betonu pod tacę rozładunkową stanowiska wody amoniakalnej, ścianki podziemne północnego przewodu technologicznego oraz zbrojenie ściany nadziemnej przy stanowisku wody amoniakalnej; wykonano też w całości tace rozładunkowe zbiornika lekkiego oleju rozpałkowego oraz stanowiska wody amoniakalnej.
Kontynuowano również prace:
• Elektryczne i teletechniczne – wykonano przewierty sterowane pod Obwodnicą Trójmiejską w związku z budową linii kablowej 110 kV, układ instalacji podposadzkowej w budynku wag i portierni, zakończenie łączenia kabli, podłączenie i testowanie szafy na Demiwater, dostosowano przepusty przez konstrukcję w kablowni do torów instalacji na korytarzu, zakończono montaż akumulatora w akumulatorowni, rozpoczęto montaż instalacji administracyjnej SSP w budynku obsługowym oraz w budynku elektrycznym i sprężarkowym, rozpoczęto montaż okablowania w budynku administracyjnym, montażno instalacji okablowania w kablowni i szafie w budynku elektrycznym i sprężarki, montażno instalacji podstawowej i w rozdzielnic.
• Sanitarne – kontynuowano ̶ montaż instalacji mechanicznej i klimatyzacyjnej w budynku obsługowym oraz w budynku elektrycznym i sprężarkowni, kontynuowano montaż instalacji c.o. w budynku obsługowym, kontynuowano montaż instalacji wody bytowej, wody zmywnej i wody ppoż. w budynku hali kotła oraz w budynku waloryzacji żużla; kontynuowano montaż instalacji odwodnienia dachu budynku turbiny i generatora, hali rozładunkowej i budynku administracyjnego; wykonano wewnętrzne instalacje wodno -kanalizacyjne oraz HVAC w budynku portierni, kontynuowano prace sanitarne w budynku przygotowania próbek; wykonano montaż wpustów w fundamencie przepompowni przeciwpożarowej; rozpoczęto regulację studni na sekcji III drogi numer 1; wykonano rozprowadzenie instalacji c.o. na parterze budynku administracyjnego.
W zakresie robót branży technologicznej:
• Wykonano montaż konstrukcji ścian wiatrowych na chłodni wentylatorowej, platform na chłodni wentylatorowej, osłon wentylatorów (kraty) chłodni wentylatorowej.
• Kontynuowano montaż: izolacji kotła oraz filtra workowego.
• Wykonano montaż izolacji absorbera rozpyłowego oraz ogrzewania elektrycznego absorbera rozpyłowego.
• Wykonano montaż: kanału dolotowego absorbera rozpyłowego, stożków dyszy absorbera rozpyłowego, górnych platform absorbera rozpyłowego oraz izolacji suchego reaktora.
• Kontynuowano montaż kanałów spalin.
• Wykonano montaż konstrukcji wsporczej SCR i montaż konstrukcji wsporczej silosów reagentów.
• Dostawa i montaż silosów reagentów.
• Przeprowadzono prace wykończeniowe obudowy katalizatorów SCR.
• Wykonanie montażu efektywnego ekonomizera oraz montaż konstrukcji wsporczej silosów popiołów.
• Kontynuowano montaż rurociągów sprężonego powietrza, sieci przesyłowych, sieci wodociągowych, sieci przesyłowych, parociągów oraz sieci wodociągowych DEMI.
• Próby elektromechaniczne stacji uzdatniania wody.
• Zakończenie montażu źródła p.poż.
• Dostawa i montaż rozdzielnic suwnic chwytakowych.
• Dostawa chwytaków suwnic.
Efekty wszystkich prac na terenie Portu Czystej Energii można zobaczyć na rzutach budowy w trójwymiarowym modelu BIM. Na zielono zaznaczono wykonane już elementy.
Postępy na budowie w dniu zaprezentowaliśmy na comiesięcznym timelapse . W maju 2023 r. proponowany jest m.in. montaż wentylatora i skraplacza spalin, w tym pre-scrubbera.